פריטי אספנות – איך ניתן להעריך את השווי שלהם?

אנשים רבים בוחרים לאסוף פריטי אספנות. אחרים מקבלים פריטים המוגדרים ככאלה בירושה או רוכשים אותם בכל מיני סיורים וטיולים שהם עושים הן בארץ והן בחו“ל. יש כל כך הרבה סוגים של פריטי אספנות רהיטים, כלי נגינה, כלי אוכל ובישול, עתיקות, מוצרי אמנות מסוגים שונים, כדים, תמונות, ציורים, צילומים עתיקים, מטבעות, קלפים, מוצרים הקשורים לתחום הספורט ועוד. יש כמה קריטריונים חשובים באמצעותם ניתן להעריך את השווי או את העלות של פריטים אלה. חשוב לציין כי מדובר בהליך מאוד מורכב משום שקיים קושי להעריך את רמת הנדירות שלהם.

 

אז איך בכל זאת עושים את התהליך?

באתר watchmaking.co.il תוכלו להבין את הערך של שעונים מסוגים שונים. יחד עם זאת, אם אתם רוצים להעריך את השווי של פריטים אחרים, ניתן לעשות את זה באמצעות שמאי המתמחה בהערכת שווי של פריטי אספנות. שירות זה לרוב אינו מומלץ משום שבסופו של תהליך, ברוב המקרים מתברר כי ערך הפריט אינו גבוה ועלות השמאי מסתכמת בעלות של הפריט בערך. לכן, לפני שאתם מקבלים החלטה האם לקרוא לשמאי או לא, כדאי לבדוק או לפחות לנסות להבין האם הפריט הוא חלק מאוסף מקצועי או חובבני ואם יש בו איזשהו סימן המעיד על כך שהפריט נדיר מאוד או ייחודי מאוד. למשל, טעות שהרבה אנשים עושים היא שהם בטוחים שאוסף שיש להם מהילדות כמו אוסף בולים למשל שווה הרבה כסף, אבל אז הם מתבררים שזה לא המצב.

 

נדירות איננה מספיקה

אמנם רמת הנדירות של הפריט משפיעה במידה זו או אחרת על שוויו אבל כדי שהוא יהיה שווה הרבה מאוד כסף, הוא אמור להיות נדיר גם בתקופה שבה ייצרו אותה ולא רק נדירות שנצברה עם הזמן. חשוב שהפריט יהיה איכותי, עמיד ובמצב טוב. גם רמת האותנטיות שלו משפיעה על המחיר כמובן. דבר נוסף שמשפיע הוא האם יש או אין מאחורי הפריט או המוצר סיפור מעניין. למשל, פריטים שקשורים למלחמות עבר, לפעמים שווים הרבה מאוד כסף.

 

בקרו כמה סוחרים

אחת הדרכים להבין האם הפריט שברשותכם שווה מעט או הרבה כסף, היא להשוות בין הערכה של כמה סוחרים. חשוב רק שתיגשו לסוחרים שבבעלותם חנויות מקצועיות כדי שהאומדן יהיה כמה שיותר מדויק. במידה וההפרש בין כל ההערכות שקיבלתם עומד על כמה מאות שקלים בלבד, סביר להניח שמדובר בהערכות נכונות.

 

האם כדאי או לא כדאי למכור פריט אספנות?

בעיקרון ההמלצה היא שלא משום שככל שהפריט הופך עתיק יותר, לרוב הערך שלו עולה. יחד עם זאת, אם אין לכם לפריט ערך סנטימנטלי כזה או אחר, אם אתם עוזבים את הארץ, אם אין לכם איפה לשים אותו או שאין לכם בו עניין, בהחלט כן שווה לגשת לתהליך של הערכת שווי ולנסות למכור את הפריט. ניתן למכור פריטי אספנות לחברות מקצועיות המתמחות בפינוי ירושות, לסוחרים או בעלי חנויות המנהלים חנויות מהסוג הזה. במידה ויש לכם אוסף שלם שמכיל כמה פריטים, שווה שלא למכור את כל האוסף ביחד, אלא קודם כל להעריך את השויו של כל פריט בנפרד ורק אז להתקדם בתהליך המכירה. כנראה שתוכלו להרוויח הרבה מאוד כסף במידה והאוסף נחשב נדיר, יש לו ביקוש ותמכרו כל פריט בנפרד. עוד דבר שווה לדעת קשור לתשואה של הפריט. התשואה תלויה ברמת העמידות וגם כמובן בפריט עצמו. גם אם הוא מאוד נדיר ובמצב מצוין, מאוד הגיוני שהערך שלו יעלה.

אהבתם? שתפו:
5/5
שיתוף ב facebook
Share on Facebook
שיתוף ב twitter
Share on Twitter
שיתוף ב linkedin
Share on Linkdin
שיתוף ב pinterest
Share on Pinterest
אולי יעניין אתכם גם:

קיר מסך – כל מה שיש לדעת

בעשור האחרון אחד התחומים שעברו שינוי של ממש הוא תחום הבניה, שיקום מבנים ושיפוץ. הרעיון הוא לבסס גם פרויקטים בענף זה על הדאגה לסביבה שלנו

קרא עוד »

תוכן עניינים

אולי יעניין אתכם גם:

מיהם יזמי פינוי בינוי?

אם אתם מתגוררים בפרויקט המיועד לפינוי בינוי או לחילופין מתלבטים לגבי רכישה של נכס שאמור להיכנס לפרויקט כזה, חשוב להבין מיהם יזמי פינוי בינוי ולהכיר

קרא עוד »